Recenze: napsali o Vitalité
MF DNES hodnotí každé pondělí jednu brněnskou restauraci, ve které vaří polední menu. Recenzentka restauraci navštívila v minulém týdnu nejméně dvakrát.
Dnes: Zdravý restaurant Vitalité, Lidická 26, 602 00 Brno, www.zdravyrestaurant.cz
Hodnocení 80%
Mladá fronta DNES, 2. února 2009
Vitalité Zdravý restaurant | Monika Hlaváčová
RECENZE POLEDNÍCH MENU - Lepší jídelna bez obsluhy - tak by se na první pohled dal vystihnout Zdravý restaurant Vitalité na Lidické v centru Brna. Nelekejte se. Žádné "uho" ani opečený salám v rozmáčeném trojobalu tu na vás ve vitríně nečíhá.
Jsou tu sice tácy jako v kantýně, nechybí ani paní, která s hadrem v ruce likviduje z vozíku špinavé nádobí. Interiér je ale v "chutných" barvách jara a okna zdobí živé rostliny.
U poledních menu hraje významnou úlohu konečná cena jídla. Na levných hotovkách některé restaurace svoji nabídku staví. Koncepce tohoto podniku však spočívá v kontrolované kvalitě vstupních surovin. Také tu dbají na pestrost a originalitu.
Majitel mi zpoza pultu vysvětlil, že nepoužívají žádné konzervační látky a všechna jídla jsou naprosto čerstvá. Snaží se prý uspokojit hosty, kteří si raději nějakou desetikorunu za oběd připlatí. Mají ale jistotu, že obědvají bez "éček".
Nečekejte ani, že tu potkáte jen štíhlé vegetariány, kteří akceptují jen výluh z ječmene a naklíčené obilí. Téměř vždy si můžete na talíř naložit rybu nebo třeba kuřecí maso. Nejlákavěji vypadala dozlatova vypečená, plněná krůtí rolka.
Když jsme sem přišli poprvé, chvíli trvalo, než jsme se zorientovali v tom, co vlastně mají. Jaké jsou ceny a proč jsou brambory na talířích odděleny od řízku? Které jídlo je menu a tahle cedulka patří k čemu? Proč se platí dvě rozdílné ceny polévek?
Nebojte se zeptat
Pokud také přešlapujete a tápete, v klidu se zanořte s tácem do fronty. Personál je na nováčky zvyklý a poradí vám. V nabídce se všichni perfektně orientují.
Trochu nešťastné je zapomenout na ubrousek nebo chtít si podat čistou lžičku. Musíte znovu obcházet celý výdejní pult a zapletete se dohromady s dalšími hosty, kteří zrovna zápolí s tácem.
Chuťové pohárky se roztančily při salátu z nakrájené zeleniny s jogurtovou zálivkou. Byl s čerstvým koprem a jeho jediná nevýhoda byla v tom, že ten lisovaný česnek jsem cítila na patře ještě večer. Tak opravdové jídlo tu dostanete.
Perfektní k salátu byly zapečené brambory se sýrem a zeleninou a také borůvková šťáva. Při popíjení tří decilitrů za 15 korun je dobré si uvědomit, kolik stojí minerálka v běžné hospodě. A když myslím borůvková šťáva, rozhodně to není "brča", ale hustý nápoj, který vymaluje temně fialové vousy nad horním rtem.
A když vám steče kapka na světlé kalhoty, u praní se zapotíte, protože skvrny od opravdového ovoce nejdou vyprat téměř nikdy.
Kapustová polévka s bio špaldou sice nebyla úplně horká, ale plavala v ní poctivá dávka nakrájené kapusty a dobře povařená pšenice. Polévka byla jemně okořeněná, a spíš by někdo musel zašátrat rukou na stole po soli.
Filé zapečené s parmazánem, zeleninou a vařenými bramborami bylo spíš padesát na padesát – filé obsahovalo jasně patrné kousky ryby, ale trochu slabá byla zelenina na povrchu. Zapečený hrášek byl tuhý.
Naopak kuřecí špalíčky plněné směsí ze špenátu a uzeného tofu s bramborovou kaší byly perfektně měkké, trochu ostřeji přikořeněné.
Na závěr patří dezert. Tady jsme ochutnali buchtu s mandarinkami a tvarohový řez s kakaem a ovocem. Velkým hitem, který je tu již vyhlášenou stálicí, je placka s povidly. A jak mi zdůraznili při placení, je opravdu z bramborového těsta. Jako u babičky.
Když si vyberete z menu a dáte si polévku za zvýhodněnou cenu, zaplatíte zhruba sto korun. Výhodné je požádat o věrnostní kartu, na kterou si dalšími návštěvami připisujete slevu za podmínek, které jsou popsané na každém stole.
„Vitalité ukazuje, že na „zdravé jídlo“ nemusí chodit jen prdlí přírodňáci, co žerou jetel a nešťastníci usilující o redukci své (nad)váhy. Chutné jídlo, spousta zeleniny, elegantní interiér a pohodlná křesílka. A to vše za skvělou cenu.“
www.scuk.cz, 12.ledna 2011
Zdravý restaurant, jak majitelé Vitalité nazývají, vsadil na správnou notu. Zajímat se odkud je to, co jím, kdo mi to připravil a co všechno to mému tělu dá (a vezme), je, co si budeme namlouvat, velmi „trendy“…
Tato restaurace vašim chuťovým pohárkům v praxi dokáže, že skvěle vychucené jáhly, bulgur nebo pohanka dokážou zahrát na talíři snad každého jedlíka velmi vydařené sólo. A někdy je to dokonce i „biokoncert“. A to za cenu, která Vaši peněženku určitě nezruinuje.
Restauraci Vitalité s elegantním, žluto-zeleně vyvedeným a světly prozářeným interiérem najdete trochu zastrčenou – na konci malé pasáže Gaute Centrum téměř ve středu Brna. Na teplé jídlo, saláty, vynikající džusy, biopivka a domácí dezerty, které vážně chutnají jak od babiček (těch hodných), si sem můžete skočit každý všední den od 9:30 do 18:00 a v sobotu od 11:00 do 15:00.
V samoobslužných rautových pultech na vás bude čekat sedm různých teplých zeleninových jídel, deset druhů chlazených ovocných a zeleninových salátů a zpravidla pět různých druhů masa (rybí, drůbeží a zvěřina). Řada z toho je i v biokvalitě. Vedení restaurace důsledně dbá na to, aby veškeré jídlo bylo vždy čerstvé. Svědomitě tak mohu říct, že jsem se tu ještě nikdy nesetkala s ovadlým salátem, oschlými přílohami, starými bramborami nebo snad z (před)včerejška scvrklým masem.
Díky ne zcela ideálně řešenému odvětrávání v restauraci je tu vzduch někdy více prosycen mísícími se vůněmi, takže na první vkročení a nadýchnutí člověku projedou nutně myšlenky na velkozávodní či školní jídelnu. To je ale jen první čichový dojem. Záhy vidíte, že čistá prezentace jídla i elegantně řešené servírování restaurace Vitalité jsou na hony vzdálené traumatickým vzpomínkám na školní ublemcané tácy, statné ženy v bílých zástěrách (které zejména v letních měsících podezříváte, že chodí jen v těch zastěrách) a na jídlo dopadající na omlácené talíře s hlasitým „mlaskkk“. Jídlo ve Vitalité má totiž, na rozdíl od výše uvedeného, ten správný šmrnc už od pohledu.
Nad každým druhem pokrmu si lze přečíst, z jakých základních surovin se skládá, kolik má bílkovin, sacharidů a tuků. Upřímně řečeno, člověk se však stejně spíš než na informační tabulky dívá zvědavě do lákavých nerezových vaniček, z nichž si může dle libosti na talíř navolit, co se mu zalíbí. Většina pokrmů je zde na váhu – teplé i studené přílohy stojí cca 20Kč/10dkg, maso kolem 40Kč/10dkg. Vybíráte-li si z denního menu, necháte v restauraci kolem 70–80Kč (a to se ještě můžete chlubit, že jeho součástí bylo třeba biokuřecí). Ze zkušenosti mohu říct, že i tříchodový oběd (polévka+hlavní jídlo+sladký dezert) se zde dá pořídit do 120–140Kč.
Návštěvníci Vitalité jsou rozmanití stejně jako pokrmy, které jsou zde nabízeny. Chodí sem rodiny s dětmi, vysokoškoláci, kravaťáci a koneckonců tu určitě narazíte i na nějakého 100% naturálního přírodňáka. Takové složení vám zajistí, že ať budete v jakémkoli oblečení či společenské roli, dokážete zapadnout. A navíc vás to bude učit vzájemné toleranci – a té není nikdy dost.
Budete-li mít štěstí, natrefíte za pultem i na majitele Vitalité. Vlastně na to ani tolik štěstí mít nemusíte, bývají tu často. Jsou usměvaví a ochotní, stejně jako jejich věkově rozrůzněný personál (potkáte tu mladé holčiny i dámy „v nejlepších letech“ – tedy, víte jak to myslím:-).
Jen tak nezapomenu, jak jsem při své první návštěvě dorazila šťastně k podkladně, na talíři kupu bramborových nočků se sušenými biorajčaty (skvěle ovoněné bylinkami), mořský jazyk a piškotový dortík s tvarohovým krémem a čerstvým ovocem. S omluvným pohledem jsme vykoktala, že jsem tu prvně a nevím, jak se co nandává, aby se to dobře zvážilo. Pan majitel mě s chápavým a laskavým úsměvem uklidnil a pochválil, že jsem velmi šikovná a že jsem to celé zvládla opravdu skvěle. Věřte, nebo ne, skoro mě dojalo…